Nie wiem jak Wy, ale ja najbardziej lubię właśnie taki domowy pasztecik, dobrze przyprawiony i koniecznie z chrupiącą skórką. Czasem zdarzy mi się kupić pasztet, ale jest on daleki od tego domowego a poza tym kto wie co w nim siedzi:) A taki domowy warto zrobić bo wiemy co jemy, a poza tym można go urozmaicić, polecam dołożyć suszone śliwki lub żurawinę...mniam. Ja robię najczęściej pasztet z mieszanego mięsa.
Składniki:
- ok 1,5 kg mięsa ( wołowe, wieprzowe, drobiowe)
- 600 g podgardla
- ok 300 g wątróbki drobiowej (jak ktoś nie lubi może nie dodawać)
- 2 czerstwe kajzerki
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- mały kawałek selera
- 2 średnie cebule
- 5 ząbków czosnku
- 5 jaj
- 5 łyżeczek majeranku
- łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej
- sól, pieprz
- vegeta
- 2-3 liście laurowe
- ziele angielskie
- opcjonalnie suszona żurawina lub suszone śliwki
Mięso i podgardle umyć, pokroić na mniejsze kawałki, włożyć do garnka zalać wodą, dodać liście laurowe, ziele angielskie, sól, obrane warzywa (marchew, seler, pietruszkę) oraz wątróbkę. Gotować, aż mięso będzie miękkie. Gdy mięso będzie już gotowe wyjąc z garnka i odstawić do wystygnięcia. W tym czasie obrać cebulę, czosnek, kajzerki namoczyć w rosole pozostałym po mięsie.
Mięso, wątróbkę, ugotowane warzywa, cebulę, czosnek oraz odciśnięte bułki przepuścić przez maszynkę (ja robię to raz, ale jeżeli lubicie pasztet bardziej zmielony możecie zrobić to dwa razy). Do masy mięsnej dodać żółtka (białka osobno), przyprawy i dokładnie wszystko wymieszać, najlepiej ręką. Pasztet doprawić solą pieprzem, vegetą wedle własnego uznania. Białka ubić na sztywno, dodać do masy mięsnej i delikatnie wymieszać.
Blaszki do pieczenia należy wysmarować smalcem i wysypać bułką tartą. Masę mięsną wyłożyć do foremek do 3/4 wysokości, na wierzchu posypać bułką tartą. Piec ok 1,5 godziny w 180ºC. Wystudzić.
Jeżeli chcecie pasztet z dodatkami np. śliwek, należy włożyć połowę masy do foremki dodać kilka śliwek i przykryć resztą masy a następnie wcisnąć jeszcze kilka tak, aby mięso przykryło owoce.
Smacznego:)
Pasztet z dodatkiem suszonej żurawiny.
Pasztet z dodatkiem suszonych śliwek.